אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מאמרים ג'נטים מגנזיום
  4. גלגלי מגנזיום

גלגלי מגנזיום

הרבה מאוד מילים שגויות משמשות אותנו לתאר את אחד האביזרים הנחשקים לרכב, ואחד האביזרים שמשפרים באופן דרמטי את המראה שלו – וגם את התנהגות הכביש, הניהוג וניצול צמיגים לרכב : אלו הם מה קרוי בפי כולם " גלגלי מגנזיום" וכמובן מה שנקרא בפי העם ג'אנט מגנזיום, אך בפועל המדובר בחישוקי מתכת לצמיגים : וייאמר מראש שלמתכת ה'מגנזיום' אין כמעט קשר לרוב הג'אנטים שאנו מוצאים מותקנים כיום ברכבים, אלא המדובר בחישוקי אלומיניום או ג'אנט המורכב מסגסוגת שונה של מתכות.

 

חישוק מגנזיום – ממה הוא באמת מורכב ואיך החל הכל?

 

הדרישה החלה בעבר כאשר ביצועיהם של כלי הרכב נדרשו להשתדרג מסיבות שונות – לרוב לטובת מרוצים, אשר הטכנולוגיות שפותחו בהן הן שזלגו לרכבים הפרטים בימינו. ובכן, אין נוסחה אחת לפיה מיוצרים גלגלי מגנזיום. הסגסוגת הראשונית נוצרה משילוב של מגנזיום עם מספר מתכות נוספות (בינן אבץ, סיליקון, נחושת ואלומיניום). סגסוגת זו נבחרה על מנת להעניק לחישוק קלות וחוסן מבני, שכן בסגמנט שלה נחשבת הסגסוגת לאיתנה במיוחד – אך לא פחות מזה, לקלה מאוד ובעלת משקל סגולי נמוך. הקלות והאיתנות חיוניות כאשר אנו מדברים על מכלול חיוני ומהותי לרכב, ששייך למשקל הנישא על ידי הסרן ומשליך על ההיגוי ויכולת התמרון כמו גם בעקיפין (ובמישרין) על משקלו הכולל של הרכב. על מנת לנצל גלגלי מגנזיום בצורה הטובה ביותר נעשה שימוש ביציקת המתכת, מה ששומר על תכונותיה הרצויות, ומעבר לכך – אם לא ידעתם – קיימים רכבים יוקרתיים בהם יציקות כאלה משמשות גם לבניית מכלולי מנוע ועוד. רוב החישוקים המיוצרים כיום כוללים בנוסף אלומיניום ומנגן, וכאמור המפרט של גלגלי מגנזיום שונה בין היצרנים.

 

ג'אנט אלומיניום או חישוק מתכת לרכב – למה ומדוע?

 

על שאלה זו התחלנו לענות בין השורות לעיל : ג'נטים מגנזיום יעילים בכך שהם מפחיתים את משקל הרכב הכללי ובפרט את הנתון המכונה "משקל בלתי מוקפץ " – שאשר כבר משמו ניתן להבין שהכוונה היא למשקל של הרכב שאינו נתמך על ידי בולמי הרכב ואינו 'יושב' במשקלו על הקפיצים, ולפיכך מובן שהמכלולים היחידים אליהם מתייחס המונח משקל לא מוקפץ הוא הצמיגים – כולל הג'אנטים וכל אשר מותקן בתוכם לרבות מערכת הבילום וכד'. למשקל זה חשיבות רבה בכל הנוגע ליכולות הדינאמיות של הרכב : מהירות תגובת ההגה ואופי ההיצמדות לכביש, התחושות אותן מצליח (או במקרה הפחות טוב – לא מצליח) ההגה לשדר לנהג. אין ספק שבכל הכרוך בנהיגה ספורטיבית, ג'אנטים אלומיניום או מגנזיום ובכלל, חישוקי מתכת ייעודיים – יעשו את העבודה טוב יותר.

 

ג'אנט מגנזיום – סטנדרט מינימאלי לרכב אסתטי

 

עולמם של הטאסות (צלחות הפלסטיק שכיסו צמיגים) הולך ונעלם. המראה מיושן ולא אסתטי, הצורה מתעוותת, הפלסטיק מתעקם, מתלכלך, נשבר ונעלם באמצע הנסיעה תוך שלעיתים יוצר מפגע תעבורתי בשעה שהוא ניתק מרכב חולף. כולנו מכירים צלחות שכאלה השוכבות שבורות בצידי הדרכים, וכיום, כאשר עוד ועוד יבואני רכב מציעים את רכביהם, גם בדגמי הבסיס, עם חישוקי מתכת, אנו יכולים להיות בטוחים שעתידן של ה'טאסות' מאחוריהן. לאלו מכם שהמראה של רכבם חשוב להם לא פחות מהפונקציונאליות שלו, צמיגי מגנזיום הוא מושג שגור וסביר להניח – אם לא לומר ב- 100% - שברכבכם יש ג'אנטים מגנזיום. את התרומה של ג'אנט מתכת יוקרתי לא ניתן שלא לראות מיד, מראה הרכב כולו משתנה ומתווספת לו תחושה אחרת, בפרט אם זוג בלמי "בראמבו" אדומים בולט מבעד לג'אנט... אבל לא נסטה מהנושא. ג'אנט מגנזיום מגיע כיום בשלל עצום של עיצובים שונים, החל מאלה המינימאליסטים וכלה ביצירות פאר מורכבות של ג'אנט יוקרתי המשלב גווני מתכת וגימורים שונים, צבע, אלמנטים נעים ועוד.

 

שיפור רכב – צעד ראשון

 

אם אתם רוצים להביט בכוון אליו צועדת תעשיית יצרני הרכב בכלך הנוגע לג'אנטים, תנו מבט בסובארו XV החדש, רכב בעלות בינונית שזכה לג'אנטים... מהסרטים. במראה אגרסיבי המדמה חתך נמוך ( למרות שהרכב נועל צמיגים בחתך גבוה ) מצליח הXV לשדר חזות קשוחה מאוד – ועל תרומתם של הג'אנטים למראה הזה כתבו כבר כל כתבי הרכב שסיקרו אותו בארץ ובעולם. הצעד הראשון לשיפור רכב ? חישוקי מגנזיום. ברור.

 

איך לבחור חישוקי מגנזיום?

 

החישוק/ג'אנט הוא מכלול קריטי בחשיבותו לרכבכם – כמו כל מכלול בטיחותי אחר. תקלה בג'אנט יכולה לגרום חלילה לאירוע חמור מכך, ולכן יש המלצה אחת שתלויה מעל הכל : בחרו ג'אנט יוקרתי, גם אם הוא יקר. מילא שהוא לרוב יהיה "יפה" בהרבה, אבל מעבר לכך הוא לרוב יציע משקל הולם וקשיחות אמיתית. בכל הנוגע לרכישת צמיגים חדשים והמכלולים הקשורים בהם, זה לא המקום לחסוך. בחרו בצמיגייה (פנצ'רייה) איכותית ובבעל מקצוע שאתם סומכים עליו, מומחה בתחום. בררו עימו על המותגים שהוא מציע וקבלו המלצות. ערכו סקר שוק ובררו מהם המותגים המומלצים בתחום, ומיהם היצרנים – וכך תוכלו לקבל החלטה מושכלת ומודעת באשר לג'אנטים הבאים שלכם, וכן במהלך הבירור לברר על דרישות תחזוקה מיוחדות אם ישנן, חישוקי אלומיניום מול ג'אנטים מגנזיום ועוד.

תמונה של גנט בצבע זהב

תמונה של גנטים

logo בניית אתרים