אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. צמיגים לרכב
  4. איך לבחור צמיגים

צמיגים לרכב 

כאן תוכלו להתרשם ממגוון המאמרים שנכתבו על צמיגים לרכב 


איך לבחור צמיגים

מבחינת עקרון הנדסי, צמיגים אלו משמשים את רובם המוחלט של כלי הרכב ולמעט כלים הנדסיים, תעשייתיים או ייחודיים באופן זה או אחר, אתם יכולים להיות בטוחים שהצמיג הבא שלכם יהיה מסוג זה.

 

צמיגים שונים למטרות שונות

 

כלי רכב שונים עושים שימוש בצמיגים שונים : רכב כביש ספורטיבי יזדקק לצמיג בעל חתך נמוך והתאמה למהירות גבוהה, טמפרטורת עבודה גבוהה ואחיזה מקסימאלית, בעוד שרכב הנועד לנהיגה בשטח ירכיב צמיגים בעלי חתך גבוה אשר כוחם אינו דווקא באחיזת הכביש אלא ביכולת 'לאחוז' בשטח טרשי או בוצי – נתונים אלו מכתיבים שסוליית הצמיג תהיה 'מחוספסת' ובנוייה בצורה של בליטות ושקעים שנועדו לסייע בשטחים שאינם אספלט. כצפוי, צמיג שמעניק יכולות שטח כבוהות יקריב עבור תכונות אלה את יכולותיו בכביש – ולהפך, צמיגי כביש או צמיגים ספורטיביים אינם מיועדים כלל לשמש בשטח שאינו אספלט. כשאנו מבקשים להתאים צמיג לרכבנו, עלינו להבין נתונים בסיסיים אלו ולהיוועץ בבעל מקצוע שידע לסייע לנו לבחור את המוצר המתאים ביותר לרכבנו – וחשוב לא פחות – לאופי הנהיגה שלנו.

 

הצמיגים הנפוצים ביותר – לרכבים הנפוצים ביותר

 

פלח הרכבים הגדול ביותר בישראל [ ובעולם ככלל ] שייך לרכבים פרטיים – רכבי מיני, משפחתיים, סלון או ספורט – כל אלו מוגדרים ככאלה, ואליהם מצטרפים מספר סוגים של רכבי SUV  וקרוס-אוברים, אשר מגיעים בתצורת מרכב מוגבהת ולפעמים בעלי מערכות לנהיגה בכל ארבעת הגלגלים [ 4X4 ] אך אינם מיועדים לנהיגה בשטח יותר מאשר נהיגת שבילים שמתאפשרת בכל 'פרייבט', פחות או יותר.

 

יצרני הרכבים ממליצים על סוגי הצמיגים המתאימים לכל דגם, ולא רק על סוגים אלא על מידות הצמיג לרבות החתך ורוחב החישוק. מידות אלו מופיעות ברישיון הרכב כך שבפועל, ללא קבלת אישור ממשרד הרישוי ושינוי מידות ברישיון הרכב [ הליך נדיר למדי ] ישנה חובה לעשות שימוש אך ורק בצמיגים המומלצים לפי היצרן. התיאור מופיע בספר הרכב שמגיע, בנוסף במרבית המקרים נמצא מדבקה על דופן דלת הנהג [ הקורה החיצונית ] בה מפורטים המידות וחשוב לא פחות – לחיצי הניפוח, ובמקרים בהם אין בידכם את ספר הרכב ואין ברכבכם את מדבקת היצרן הרי שתוכלו לקבל הנחיות מהיבואן בישראל וכן מפנצ'ריות מובילות ומקצועיות. שורה תחתונה – לרכבכם מתאים רק צמיג ספציפי במידות מסויימות ואין לחרוג מכך ללא אישור רשמי.

 

מצאנו את המידות – איך נמצא את הצמיג?

 

כאן אנחנו נכנסים למאבק בין היצרנים : מטבע הדברים, כל יצרן היה רוצה שתרכשו את תוצרתו ומכאן נעשים מאמצי שיווק אדירים שחושפים שפנינו יצרנים מובילים בעולם. מי שבקיא מעט מכיר שמות כמו דאנלופ, טויו, BF, גודייר, מקסיס, מישלן, יוקוהמה, פירלי –

כל אלו הם מותגים של צמיגים המשווקים בישראל ונחשבים לטובים, כאשר לכל אחד מהם יש דגם המתאים לרכבכם.

 

כעת עלינו להבין למה מתייחסים הנתונים המוטבעים על גבי הצמיג – מספרים ואותיות.

לכל צמיג יש כאמור מידות, ומעבר לכך יש לו גיל [ תאריך הייצור שלו ], דרגת הרכות [ או הקשיחות, היינו הך ] שלו – נתון שמצביע על התערובת ממנה נוצק הצמיג כאשר צמיגים 'רכים' מעניקים הרבה 'גומי' ומייצרים אחיזה גבוהה אך גם בלאי מואץ יחסית וצמיגים 'קשיחים' שומרים על אורך חיים ארוך אך מעניקים אחיזה פחותה על גבי אספלט [ ויותר אחיזה בשטח ]. בנוסף ישנה אות לטינית שמסמלת את דירוג המהירות המרבית בה הצמיג יכול לעבוד מבלי לקרוס.

 

 נניח שאנו מביטים בצמיג שנועד לרכב משפחתי וקוראים את הנתונים הבאים : 205/65/ R15 V.  המספר הראשון [ או הגדול יותר ] מלמד אותנו על רוחב הצמיג – 20.5 סנטימטר בדוגמא שלנו. המידה השנייה מלמדת אותנו על החתך, דהיינו – גובה הדופן. אלו מכם שמכירים יודעים כי צמיג בעל אופי ספורטיבי יציג דופן נמוכה [ חתך נמוך ] ואגב גם נסיעה 'קשוחה', שכן לצמיגים חלק מהותי מאוד בשיכוך הנסיעה, ואילו צמיג שטח, למשל, יציג דופן גבוהה בחתך גבוה – ואגב כך גם יתרום לנוחות הנסיעה. המספר המלמד על גובה הדופן נגזר מחישוב האחוזים שמהווה הדופן מרוחב הצמיג – 65 % במקרה זה. למספר השלישי מצורפת אות – R15 – וכאן אנו למדים על קוטר החישוק [ הג'אנט ] עליו מורכב הצמיג, ונתון זה נמדד באינצ'ים. האות R מלמדת אותנו שהצמיג הנו רדיאלי – כאלו הם רוב הצמיגים בשימוש כיום. בנוסף נוכל למצוא, בנפרד, אות נוספת הצמודה לספרה – וכאן הגענו אל דירוג המהירות שבה הצמיג מסוגל לעמוד, כאשר האות H למשל מכוונת אותנו למהירות מאקסימלית של כ- 210 קמ"ש – וחשוב לבדוק נתון זה באופן עצמאי מול הספק עצמו. נתון חיוני נוסף המופיע הנו מועד ייצור הצמיג. נתון זה מופיע בתצורה של ארבע ספרות : שתי הראשונות מלמדות על השבוע בשנה בו יוצר הצמיג ושתי האחרונות על השנה, כלומר, צמיג שעליו מוטבעות הספרות 0912 נוצר בשבוע התשיעי של שנת 2012. ל"טריות" הצמיגים יש חשיבות, אע"פ שהיצרנים השונים מציעים הצעות מגוונות בקשר לעדיפות זו : בשורה התחתונה, הקפידו לרכוש צמיג שטרם עברה שנתיים ממועד ייצורו, למרות שזו לא הוראה חד משמעית ונושא שגורר התייחסויות רבות.

 

שורה תחתונה – איך באמת בוחרים צמיגים ?

 

מעטים מאיתנו יצאו למסע מחקר ולימוד על העולם הרחב והמרתק של הצמיגים. רובנו יעשו בחכמה אם ימצאו בעל מקצוע איכותי ואמין, הבקיא במקומנו. אין טעם ממשי עבור מי שאינו חובב רכב ונהיגה לרדת לעומק, שכן המלצתו של בעל וותק מקצועי תהיה לרוב עדיפה. מצאו לכם פנצ'רייה [ או צמיגייה ] שמקובלת עליכם וחשוב מכל – שבעל הבית אמין בעינכם ויודע את תורת הצמיגים. ההמלצה שלו תהיה פעמים רבות עדיפה, שכן גם כאשר היא משתלבת עם אינטרס מסחרי, הרי שהמלצה על יצרן מוכר בעל שם עולמי תניב הצלחה ברוב המוחלט של המקרים.

 

צוותנו יתכבד לסייע לכם בכל החלטה ובחירת צמיגים חדשים לרכבכם. 

תמונה של צמיגים וגנטים
logo בניית אתרים