אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מצברים לרכב בחיפה
  4. אבחון תקלות במצברים

מצברים לרכב 

בדף זה תוכלו לקרוא ולהעשיר את הידע במגוון מאמרים על מצברים לרכב 


אבחון תקלות במצברים

בדיקת מצברים נעשית לרוב כאשר הלקוחות מתלוננים על תקלה בהנעה של הרכב, בעיקר בבוקר, או כאשר מגיעה תלונה על הנעה של רכב באמצעות כבלים ומצבר עזר. המטרה של בדיקת מצברים היא לאבחן את תקינות המצבר, האם הוא מרוקן וחלש וזקוק לטעינה, או האם הוא אינו תקין ויש להחליפו. על מנת לבדוק את תקינותם של המצברים יש תחילה לבצע בדיקה ויזואלית לוודא כי אין קורוזיה על הקטבים העשויה לפגום בתקינותו, לבדוק את נתוני היצרן, בתווית ולבדוק את תאריך ההנפקה וההתקנה המוטבע על המצבר.


בדיקת משקל סגולי של מצברים

הבדיקה הראשונה שמפעילים על מצברים על מנת לוודא את תקינותם היא בדיקת המשקל הסגולי. בדיקה זו בוחנת את מצב המצבר ואת תקינות טעינתו. לאחר הוספת מים מזוקקים למצבר מטעינים אותו בזרם ההטענה הנורמאלי למשך שלושים דקות, על מנת לקבוע את מצבו האמיתי. לחום המגיע מהסביבה ישנה השפעה על קריאת המשקל הסגולי של המצבר וצפיפות האלקטורליט ולכן מקזזים את תוצאות הקריאה עם הטמפרטורה החיצונית. על מנת לקבוע את המשקל הסגולי של מצברים ואת מידת האלקטרוליט נעשה שימוש במכשיר ההידרומטר. ככל שטמפרטורת המצבר גבוהה יותר, כך יורד ריכוז האלקטרוליטים והתנגדותו הפנימית של המצבר יורדת.

בדיקת פריקה של מצברים בעומס

לפני בדיקת משקל סגולי במצברים נהוג להוסיף מים מזוקקים. אי לכך, בדיקה זו אינה משמשת עדות נכונה ומדוייקת למצבם של המצברים ומומלץ לשלב אותה יחד עם בדיקת פריקה בעומס. בדיקה זו בודקת את כושרו של המצבר לספק זרם בעצמה רבה למשך טווח זמן קצר. הבדיקה הזו נותנת מידע על גורמים אשר יכולים להביא לאי תקינותו של המצבר כגון:

  • לוחות המצבר מקוצרים או פגומים, כמות האלקטרוליטים תראה תקינה אך המצבר עדיין לא יפעל כראוי עקב לקות בלוחות.
  • בדיקת פריקה בעומס על מצברים יכולה להעיד על התנאים השוררים בתוך המצברים, מה שבדיקת משקל סגולי לא מראה.

את הבדיקה הזו מבצעים באמצעות מכשיר המצויד במד מתח ובנגד בעל התנגדות נמוכה והספק גבוה. באמצעות הנגד ניתן לפרוק את המצבר לזמן קצר ולבצע את הבדיקה.

בדיקת מצברים באמצעות מכשיר המוליך זרם חילופין

בשיטה זו לבדיקת מצברים מזרימים זרם חליפין באמצעות המכשיר, בתדירות של בין 80 ל – 100 הרץ לתוך המצבר על מנת לנסות ולהקטין את הההיגב הקיבולי שלו. פעולה זו גורמת להיוצרות של פיגור בין המתח לזרם בתוך המצבר וכך ניתן לזהות את מידת ההתנגדות שלו בטווחים של עד 50 מיקרואוהם. בעקבות זיהוי של ההתנגדות הפנימית, ניתן לזהות את מצבו של המצבר.

שיטה נוספת מקובלת לבדיקה של מצברים באמצעות מוליך זרם היא בדיקת מוליכות זרם חליפין בתדירות משתנה. בשיטה זו מזרימים זרם חליפין לתוך המצבר בתדירות הנעה בין 20 ל- 2000 ומקבלים את הנתונים. 

logo בניית אתרים