אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

 1. דף הבית
 2. /
 3. מאמרים
 4. /
 5. מצברים לרכב בחיפה
 6. /
 7. מה קורה כאשר המצבר מאכזב

מצברים לרכב 

בדף זה תוכלו לקרוא ולהעשיר את הידע במגוון מאמרים על מצברים לרכב 


מה קורה כאשר המצבר מאכזב

כולנו נתקלים לפחות פעם אחת בחיינו במצב בו אנחנו זקוקים למכונית ופתאום היא מחליטה לא להניע. אנחנו מכניסים את המפתח לסוויץ ומנסים, האוטו משמיע קולות של הנעה אבל כלום... אנחנו בודקים את ידית ההילוכים והיא מצביעה על פארקינג, מוציאים שוב את המפתח ומחזירים לסוויץ ועדיין, המכונית מסרבת להתניע ואז אנחנו מבינים שבעצם שכחנו את האורות של האוטו דולקים והמצבר התרוקן.

מדוע המצבר מתרוקן?

אחת הסיבות השכיחות ביותר לבעיה של הנעה ברכב היא מצבר חלש שהתרוקן. קיימות מספר סיבות היכולות להעיד על מצבר חלש:

 • צרכן חשמל ברכב שנשאר דלוק כמו אורות, רדיו, דיבורית ועוד יכול לגרום לריקון של המצבר. מדוע נחלש המצבר דווקא שהרכב כבוי? בזמן שהמנוע פועל המצבר נטען על ידי גנרטור קטן ובאין פעילות של המנוע מתרוקן המצבר ביחס לכמות הצריכה של צרכן החשמל.
 • סיבה נוספת אשר יכולה לגרום למצבר הרכב להתרוקן היא קצר פנימי בתוך המצבר הנגרם ממגעים רופפים בקטבים של המצבר כתוצאה מקורוזיה. המגעים הרופפים של המצבר מונעים טעינה רצופה למצבר וכך נפגמת פעולתו.
 • לעיתים נוצרים סדקים במצבר הגורמים לנזילה של מים מזוקקים. כתוצאה מהנזילה החומצה שאמורה להימהל אינה נמהלת ולכן הטעינה שלו חלשה.
 • תקלה באלטרנטור (מחולל הזרם למצבר), או ברצועה המפעילה את האלטרנטור יכולה לגרום לתקלה בפעילות המצבר ועוד...

מה עושים במקרה של ריקון המצבר?

במקרים בהם אנו נתקלים במצב של מצבר מרוקן, הפעולה הראשונה שעולה במוחנו היא לנסות ולהתניע את המצבר על יד כבלים ומצבר עזר של מכונית אחרת. כאשר נגמרת הסוללה במכשיר חשמלי כלשהו נדאג לחברו למטען ולטעון אותו חזרה, אותו הגיון פועל כאשר אנו מחברים כבלים. חיבור הכבלים מעביר מתח מהמצבר החזק למצבר החלש ומאפשר את פעולת הנעה. מילוי המצבר ייעשה כבר במהלך הנסיעה, יחד עם פעולת המנוע.

כיצד להתניע רכב עם כבלים?

להתנעת מצבר הרכב עם כבלים ישנם כמה שלבים:

 • בשלב הראשון יש להעמיד את הרכב התקין במקום קרוב לרכב בעל המצבר המרוקן, כך שכבלי ההצתה יוכלו להתחבר בקלות לשני הרכבים.
 • בשלב השני יש לזהות את הקטבים השונים של הכבלים, ואת הקטבים השונים של המצבר. הקוטב החיובי יסומן בפלוס, והוא עבה יותר מצידו השלישי המסומן במינוס. בדרך כלל על המצבר קיים מכסה אדום על קוטבו החיובי ומכסה שחור על הקוטב השלילי.
 • לאחר זיהוי הקטבים נפעל בסדר הבא: נחבר את הכבל האדום לקוטב החיובי בשני הרכבים, ואת הכבל השחור לקטבים השליליים. לאחר חיבור הכבלים ניתן לנסות ולהתניע את הרכב המושבת.

חשוב מאוד להקפיד על חיבור מדוייק של הכבלים למצבר. במידה ולא יחוברו הכבלים כראוי יגרם נזק חמור למערכת החשמל ברכב. נוסף על כך יש להקפיד לפני חיבור הכבלים לסגור את מתג ההנעה בשני הרכבים. 

טואול - בניית אתרים