אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מצברים לרכב בחיפה
  4. מצבר שניתן להטעין

מצברים לרכב 

בדף זה תוכלו לקרוא ולהעשיר את הידע במגוון מאמרים על מצברים לרכב 


מצבר שניתן להטעין

מצבר הוא למעשה סוללה והוא עובד לגמרי כמו בטרייה רגילה - כזו שמפעילים באמצעות שלט, צעצועים או כל מכשיר אחר שעובד על סוללות. גם המצבר שמצוי אצלנו ברכב הוא כמובן סוללה וגם מה שמצוי אצלנו בטלפונים הסלולריים. אז מה בעצם ההבדל בין הסוללה בטלפון הסלולרי לסוללה שברכב ומה ההבדל בין אלה לבין הבטריות שמשמשות אותנו להפעלת פריטים שונים?

 

הבדל בין מצבר למצבר – כוח וקיבולת וגם אפשרות הטענה

מצברים נבדלים אלה מאלה בשל שני מאפיינים עיקריים - הכוח והקיבולת שמשתנים, הצורה והגודל ששונים בין המצברים וגם יכולת הטעינה. בעוד שסוללה "רגילה" שאיננה ניתנת למילוי וטעינה ולכן היא זולה יותר מהווה תא חשמלי נפוץ שהינו תא אלקטרו כימי המכונה גם "תא וולטאי" או "תא גלווני", סוללה נטענת מהווה תא אלקטרוליטי. בתא אלקטרו כימי, קרי בסוללה שאיננה נטענת החשמל מופק כתוצאה מתהליך כימי הנוצר בתוך הסוללה וממשיך להתקיים עד לירידת האנרגיה הכימית האגורה באחד ממרכיבי הסוללה. בתא אלקטרוליטי גם מתרחש תהליך כימי המפיק חשמל אך מה שגורם לו הוא חשמל המגיע ממקור חיצוני. רוב המצברים הנטענים - לרבות הסוללה של הטלפון הנייד ומרבית המצברים לרכב כוללים שילוב בין תא אלקטרו כימי המפיק חשמל למשך תקופה מסוימת ובין תא אלקטרוליטי שיונק חשמל ממקור חיצוני. פעולת היניקה מכונה "הטענה". כאשר אנו "מטעינים את הטלפון הסלולרי" על ידי הכנסת המטען לחשמל וחיבורו למכשיר או כאשר אנחנו מחברים באמצעות "כבלים" את המצבר של הרכב שלנו שמשום מה שווק חיים למצבר של רכב אחר, אנחנו מספקים אנרגיה לסוללה וממלאים אותה אנרגיה מחודשת שתניע תהליך כימי בתא האלקטרו כימי לצורך המשך הפקת החשמל.

 

קיבולת של מצבר

כאמור, הבדל נוסף בין מצבר למצבר הוא הקיבולת שלו. קיבולת וכוח של מצבר נמדדים ביחידות של Ah (אמפר שעה). קיבולת זו מצוינת על ידי ספרה לפני הסימון HA. כל מצבר יעוטר על ידי הסימון של ספרה ושתי אותיות אלה. המשמעות של הסימון היא שהסוללה מסוגלת לספק את הכמות המצוינת של האמפר בזמן המצוין. כך למשל, נוכל להסיק לגבי סוללה שכתוב עליה שהיא בעלת קיבולת של 1Ah שהיא מסוגלת לספק זרם של אחד אמפר למשך שעה אחת.

 

איך להטעין מצבר?

כאמור, מצברים נטענים מקבלים אנרגיה מחודשת בזכות מטענים. אם מדובר בסוללות של טלפונים ניידים, מצלמות, מצברים של כלי עבודה וכדומה - כל אלה מגיעים, בדרך כלל, עם מטען מתאים מראש. למצברים רציניים יותר, כגון מצברים לרכב, יש לקנות מטען למצברים. ישנם מטעני מצברים מסוגים שונים, במחירים שונים ובאיכויות משתנות. חשוב ביותר לקנות מטענים חכמים שנושאים כמה מאפיינים בולטים: הם יודעים לזהות את מצבו של המצבר ולהגן עליו מפני נזקים הכרוכים בטעינה, על ידי הפסקת הטעינה ברגע שהמצבר מלא כדי למנוע מצב של טעינת יתר, מטענים שניתן להשאירם מחוברים למצבר כל הזמן ללא הגבלה מבלי לחשוש מנזק אפשרי, מטענים שמאריכים את חיי המצבר, כאלה שהם אטומים למים שכוללים בקרה אלקטרונית שמונעת טעויות בחיבור שהם קלים לשימוש ושזמן ההטענה שלהם קצר.

logo בניית אתרים