אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מצברים לרכב בחיפה
  4. מתח טעינה במצברים

מצברים לרכב 

בדף זה תוכלו לקרוא ולהעשיר את הידע במגוון מאמרים על מצברים לרכב 


מתח טעינה במצברים

על מתח הטעינה של מצברים

התפקיד של מצברים ברכב, הוא בעצם להיות הבסיס לכל מערכת החשמל של הרכב. כידוע, רכב צריך להתניע את עצמו, מבלי שהוא מחובר למערכת חשמלית (וזאת בשונה מרכבים חשמליים, שמהווים מיעוט). לכן, פותחו המצברים כפתרון יעיל. מצברים כוללים חומרי אלקטרוכימיים, אשר מאפשרים בעצם להתניע את הרכב. מה שייחודי במצבר, הוא כאמור ביכולת שלו לטעון את עצמו, מתוך מערכת החשמל שהוא יוצר בהתנעתו. ע"י התנעת הרכב, המנוע של הרכב נדלק ונעשה שימוש במערכת הדלק, כאשר הדבר מאפשר למצבר להיטען מחדש, ולשמש שוב להתנעת הרכב בפעם הבאה. כאן חשוב מאד שים לב, כי המצבר הוא בצעם חלק ממערכת חשמל - ולכן יש לשים לב למידת מתח הטעינה שלו.

 

מה המשמעות של מתח טעינה?

כפי שכבר ציינו, מצברים טוענים את עצמם תוך כדי הנסיעה, דרך מערכת החשמל ברכב. הטעינה של המצבר היא קריטית להמשך העבודה התקינה שלו. מצבר שלא נטען כראוי, יוביל לכך שבפעם הבאה שבה אתם תנסו להתניע את הרכב - אתם פשוט לא תצליחו ותעמדו במקום ביחד עם הרכב. לכן, יש לשים לב כי בחיבור בין מצברים לבין מערכת החשמל ברכב, מידת מתח הטעינה, תהיה בדיוק ברמה הנדרשת.

נכון להיום, המידה הנדרשת למתח טעינה עבור מצברים, עומדת על בין 13.8 וולט ל14.2 וולט. מבלי להיכנס למשמעות הפיזיקלית של המתח הנ"ל, חשוב פשוט להבין שזה הטווח.

אז מה קורה אם המתח לא מתאים? השאלה היא האם הוא גבוה מידי או נמוך מידי. אם רמת המתח עבור מצברים היא נמוכה מידי, אזי המצבר פשוט לא יטען ברמה המספקת. הדבר אולי לא יורגש בהכרח אחרי נסיעה אחת, אך באופן מצטבר, המטען לא ייצבר היטב, עד שבסופו של דבר - יגיע היום שבו הרכב לא יתניע, כי המצבר פשוט לא הטעין את עצמו היטב, בשל המתח הנמוך.

מצד שני, חשוב מאד לדעת שגם מתח גבוה הוא לא טוב. בניגוד לנהוג לחשוב, מתח גבוה מידי לא יוצר מעין "עודף" שיאפשר למצבר לעבוד בצורה חזקה יותר. במקום זה, מתח גבוה מידי שנשלח אל מצברים, יגרום לכך שכמות המים המזוקקים בתוכם תידלדל ברמה גבוהה יותר. ברגע שהמים המזוקקים במצבר נגמרים, המצבר עלול להתחמם יתר על המידה, ולכן כדי להגן על הרכב מפני חימום יתר - הוא פשוט מפסיק לעבוד, וכך אתם שוב תהיו במצב שבו הרכב לא מתניע. אם כן, מתח הטעינה של מצברים תמיד חייב להיות בטווח שציינו, שכן רק בטווח הנ"ל, המצבר גם ייטען ברמה המתאימה, וגם לא יהיה בזבוז של מי מזוקקים בתוך המצבר.

 

איך בודקים את המתח?

כדי לבדוק את מתח הטעינה של מצברים ברכב, יש להשתמש בציוד למדידת מתח, שהוא ייעודי עבור מצברי רכב. כמובן שלרוב האנשים אין את הציוד בביתם. גם אם יש לכם מודד טעינת מתח במקרה - חשוב מאד לבצע את הבדיקה עם הוראות הבטיחות הנדרשות. במילים אחרות - מומלץ בחום לפנות לחשמלאי רכב מקצועי, שיבצע את בדיקת המתח.

logo בניית אתרים