אייקון פלאפון | מאסטרו

פתוח היום

לפרטים והזמנות:

052-8989490


אייקון עמוד הבית | מאסטרו

כתובתינו:

הפנצ'ריה פתוחה בשבת

איזור חיפה והסביבה

054-9249220

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. צמיגים לרכב
  4. צמיגים לרכב

צמיגים לרכב

כולנו יודעים מהם צמיגים לרכב ואיך משתמשים בהם, אך לא כולם מכירים את ההיסטוריה שלהם ואת חשיבות ההתאמה הנכונה בין הצמיג לרכב ולדרישות השימוש.

 

במאמר זה נסקור בקצרה את התפתחות הצמיגים ונעניק המלצות לצמיגים הנחשבים לטובים מסוגם בעולם, בהתאמה לרכב עליו יותקנו ולצרכי השימוש שמבקשים לעשות בהם.

 

עד שנת 1888 היו רוב הצמיגים עשויים מעץ. אם זה נשמע לכם לא נוח ולא יציב, הרי שאתם צודקים : בתקופה העתיקה נעשה שימוש בחומרים קשיחים במתכונת מעוגלת על מנת להניע את הכרכרות והעגלות, והחידושים בתחום הצמיגים באותה עת נראים בעינינו כיום מוזרים – למשל – חידוש בדמות מעטפת ברזל לגלגל. בשנת 1888 נרשם הפטנט הראשון על צמיג מלא באוויר : הוא נרשם על ידי סקוטי בשם דנלופ – ואם השם הזה נשמע לכם מוכר, זה מכיוון שעד היום קיים מותג הצמיגים שנושא את שמו – צמיגי דאנלופ. שם החלה ההיסטוריה המודרנית של צמיג הגומי כפי שהוא מוכר לנו כיום, פחות או יותר.

 

צמיגים לרכב מודרניים

 

הצמיג לרכב המודרני עשוי מתרכובת של חומרים ומשלב בתוכו גומי, סיבים שונים כגון סיבי ניילון או פלדה, פוליאסטר ומתכות מתקדמות שונות, הכל על מנת להעניק לו חוסן מבני ויכולות תפקוד במהירויות גבוהות, טמפרטורות עבודה גבוהות לאורך זמן, התנגדות נמוכה לגלגול ויכולת עמידה בלחצי ניפוח ונשיאת משקל שמאפיינים את התעבורה המודרנית בימנו.

 

סוליית הצמיג

 

החלק של הצמיג אשר בא במגע עם הכביש נקרא סוליית הצמיג. כמו בכל פרמטר הקשור לצמיגים, ישנו מגוון עצום של תצורות אפשריות לסוליה, מגוון המשתרע בין צמיגים ספורטיביים חלקים לחלוטין ללא חריצים כלשהם [ שנועדו למרוצים ומכונים בשם המקצועי 'צמיגי סליקס' ] ועד לצמיגים שסולייתם רצופה בליטות, שקעים, חריצים וזיזים והם נועדו לאתגרי עבירות טכניים בשטח לא סלול [ והם מכונים בהכללה 'צמיגי שטח', כאשר בתוכם מסתעפת חלוקה פנימית מורכבת של סוגי הסוליות השונות בהתאם לשימוש הייעודי להם ].

בחיי היומיום אנו נתקלים אך ורק בצמיגים בעלי סוליה מחורצת, וההבדל הוא בסוג החריצים : ישנם צמיגי ספורט בעלי תצורה שנועדה לסייע בפינוי זריז ככל שניתן של מים המצויים על גבי מסלול הנסיעה, ישנן סוליות צמיג שהחריצים שבה מתפקדים באוריינטציה עיקרית של פינוי חום ואוורור הגומי, ישנן סוליות שאחיזה מקסימאלית היא המניע מאחורי התכנון שלהן וישנן סוליות קשיחות אשר עמידות ממושכת ניצבת כתכונה ראשונה עבורן. אל תתנו לשפע הקונפיגורציות לבלבל אתכם : בחירת הצמיג שתעשו לא תהיה מושפעת ברובה מתצורת הסוליה, שכן מאפיינים נוספים חוברים על מנת להתאים את המוצר ההולם ביותר לצרכיכם, והסוליה היא רק אחד הרכיבים, אשר חשיבותו אינה מוטלת בספק – אך ממילא הצמיג הייעודי לרכבכם יגיע עם סוליה תואמת.

 

דופן הצמיג

 

אזור זה מתייחס לחלק הצידי – קירות הצמיג – אלו צלעות הצד האנכיות המעניקות לצמיג את התמיכה השלדית שלו. דופן הצמיג הנה חלק מרכזי שכן בפועל אין שתי דפנות, אלא 'דופן אחת' המשתרעת מצד לצד. לדופן הצמיג תפקידים חשובים והיא התומכת בו בזמן נסיעה. דפנות נחשבות לחלק פגיע במיוחד מאחר ואינן קשיחות כמו הסוליה [ מטבע הדברים, שכן גמישות מירבית נדרשת עבור פעילותן ]. המקום בו הדופן מתחברת לחישוק הגלגל [ מה שקרוי לרוב הג'אנט ] מכונה 'עקב', כאשר מושג זה בקושי מצוי בשימוש, אלא אם אתם מתכננים להתמקצע בתחום הפנצ'ריות והנדסת הצמיגים. רגישותה של דופן הצמיג לחבלות, מכות, עיקומים, שפשופים ועוד הפכו את חיזוק הדפנות לאתגר עבור היצרנים – אתגר שמתמשך עד היום שכן הוא מבקש להשיג שתי מטרות צולבות – חוזק וגמישות. הטרייד-אוף בין שני פרמטרים אלו מתבטא בשורה התחתונה בנוחות הנסיעה ובעמידות הדופן.

 

סוגי דפנות וסוגים שונים של CARCASS [ שלד ] : צמיג דיאגונלי וצמיג רדיאלי

 

לא נרחיב על צמיגים דיאגונליים, שהיו נפוצים בעבר, שכן החל משנת 1946 חנכה חברת מישלן את הצמיג הרדיאלי והוא קנה לו שליטה רחבה מאוד, כמעט אבסולוטית, בתצורות בהן מגיע הצמיג. בכמה מילים קצרות, המושג 'דיאגונלי' מתאר את מבנה השלד [ דפנות העוברות דרך סוליית הצמיג ]. צמיגים דיאגונליים יוצרו בתצורת שלד שעבד כיחידה אחת, מה שגרר בעיות של התחממות רבה והתנגדות חזקה לגלגול, רגישות לפגיעות דופן ועוד.

 

הצמיג הרדיאלי שפיתחה מישלן נהנה מפיצול בשכבות החומרים המרכיבים אותו ובכך הופרדה במידה ניכרת הסוליה מההשפעה הישירה של החישוק, על ידי הפיכת הדפנות למגשרות והפחתת העומסים עמם מתמודד כל חלק בצמיג. הפרדה זו ושימוש בחומרים מתקדמים העניקו לצמיג יכולת לעבוד במהירויות גבוהות מבלי להתחמם במידה שתזיק לו, אורך חיים משופר ועמידות משופרת בלחצים : לא לחינם הרוב המוחלט של הצמיגים לרכב המצויים כיום בשימוש הנם רדיאליים הנהנים ממשקל קל יותר והתנגדות נמוכה יותר לגלגול, ועקב כך צריכת דלק עדיפה.

 

צמיגים עם ובלי פנימית – טיובטייפ וטיובלס

 

נקדים ונאמר שמעטים הם הצמיגים שעדיין עושים שימוש בפנימית [ טיובטייפ ] המצויים כיום על הכביש, שכן הם חשופים לתקרים ובשל הימצאות הפנימית בהם תקרים אלו עלולים, וברוב המקרים גם גורמים, לבריחה מיידית של כל האוויר מהצמיג – ולסיכון מוגבר מאוד לאבדן שליטה על כלי הרכב. רוב הצמיגים לרכב שתראו כיום הנם מסוג טיובלס, דהיינו, נטולי פנימית [ אבוב ]. הם בנויים כך שעקב הצמיג נצמד בחוזקה בזכות לחץ האוויר אל החישוק, ובקרוב המקרים במידה ומתרחש תקר בצמיג כזה רב הסיכוי שבריחת האוויר תהיה איטית, מהטעם הפשוט שגוף זר דוגמת מסמר החודר אליו מהווה בעצם בו בעת את הגורם לתקר – וגם את מה שמונע את בריחת האוויר, ומעניק לנהג זמן יקר להחליף גלגל בצורה בטוחה.

 

אנו מזמינים אתכם להתייעץ עמנו לפני רכישת הצמיגים החדשים לרכבכם, ולהתאים את המוצר הראוי וההולם ביותר לרכבכם ולשימושים העיקריים שתעשו בו.


רכב מורם על ליפט לפני החלפת צמיג בפנצריהצמיגים לרכב
logo בניית אתרים